I Jazz Like Dat ●●● Fridvalszki Márk kiállítása

Megnyitó és koncert: 2026.05.14., 18h

A kiállítás megtekinthető: 2026.05.14.–06.27.

Az I Jazz Like Dat című kiállításon Fridvalszki Márk képzőművészeti és alkalmazott grafikai gyakorlata találkozik egy közös metszetben: a jazz szellemiségében. A válogatás egyrészt az elmúlt években jazz-zenészek és kiadók számára készített lemezborítókat mutat be, másrészt ezek mellett autonóm szitanyomatokat és táblaképeket.

A bemutatott anyag nem az alkalmazott grafika és a képzőművészet összeolvasztására törekszik, hanem azok különböző működésmódjait helyezi egymás mellé, ugyanakkor a jazz improvizatív, kollektív és időben létező logikáját emeli közös alapelvvé. A vizuális munkák a zenei gondolkodás ritmusát, spontaneitását és érzékenységét fordítják le képi nyelvre: kollázsok, archív motívumok és „soulful” geometriák épülnek egymásra, akárcsak egy jam session során a hangok.

Az I Jazz Like Dat a jazzhez nem stílusként, hanem világérzékelésként közelít – olyan transzcendens figyelmi állapotként, amelyben az alkotás egyszerre személyes és közösségi tapasztalat. A kiállítás helyszíne, a Pikszis, természetes közegként kapcsolja össze a képi munkákat a zene, a lemezkultúra és a mindennapi jelenlét terével. A megnyitón fellépő alkalmi trió tagjai (Bognár Szabolcs /Àbáse, Oshu Records/: sampler, Zahár Fanni /Zakhorov, Deva/: fuvola,  Koroknay András /SunMa, Peremgyerek, SemSem Records/: basszus, elektronika) a hazai és nemzetközi jazz- és elektronikus zenei élet elismert és tapasztalt szereplői. Hozzánk a kiállítás világához kapcsolódó, a jazz, az elektronika, a hip-hop és egyéb műfajok fúziójára épülő improvizatív műsorral készültek. Kiválasztásuknál – zenei kvalitásaik mellett – fontos szempont volt a személyes ismeretség, illetve Bognár Szabolcs és a kiállító között több évre visszanyúló alkotói együttműködés; amely során született grafikák és lemezborítók egy része a kiállítás anyagában is visszaköszön.

A megnyitó zenei programjai Terézváros Önkormányzatának támogatásával valósultak meg.

Fridvalszki Márk (1981)

Fridvalszki Márk jelenleg Berlinben él és dolgozik. A Bécsi Képzőművészeti Akadémián végzett 2011-ben, majd posztgraduális Meisterschüler képzésen vett részt a Lipcsei Képzőművészeti Akadémián 2014 és 2017 között. 2014 óta társalapítója és grafikai szerkesztője a Technologie und das Unheimliche (T+U) művészeti kollektívának. 

Fridvalszki Márk munkái az ember, a kultúra és a kreatív szellem kapcsolatát vizsgálják archív képi anyagok felhasználásával. Művészetét „archeo-futurológiai” megközelítés jellemzi: kollázsai elveszett kollektív jövők és a kultúra leülepedett rétegeit helyezik új kontextusba. Gondolkodását három visszatérő metafora mentén szervezi: az „UFO” a kozmikus és ismeretlen felé forduló tekintetet jelképezi; a „jazz” a közösségi és spontán gondolkodás, az improvizáció és az együttműködés szimbóluma; az „acid” a belső finomhangoltságot és a világ anyagi és szellemi rétegei közötti összekapcsolódásokat jeleníti meg, beleértve a módosult tudatállapotokat és a kiterjesztett tapasztalati dimenziókat. E három metafora révén a művei lehetőséget adnak a múlt újraolvasására, a jelen kulturális és szellemi hiányainak érzékelésére, valamint a lehetséges jövők felvillantására. 

Legutóbbi egyéni kiállításait a berlini Kunstverein am Rosa-Luxemburg-Platz (2025), a budapesti Trafó Galéria (T+U, 2024), a Szentendrei Képtár (2022) rendezte meg. Emellett számos nemzetközi csoportos tárlaton kiállított, többek között a linzi Lentos (2026), a berlini Studio Hanniball (2025), a varsói Teatr and Galeria Studio (2023), a pozsonyi The Július Koller Society (T+U, 2022), vagy a prágai MeetFactory (2022) szervezésében. Részt vett több művészeti rezidencián, többek között a prágai Futura (2019), a németországi Schafhof (2018) és a prágai MeetFactory (2015) programjában. Egyéni projektjei mellett a budapesti VINTAGE Galéria képviseli.

A képek megvásárolhatók galériánkban. Az árak felől itt érdeklődj: hello@piksziskultur.hu